DULJINA STAZE: 31 km
TIP: kružna ruta
Preporučeni smjer: Krašić – Kučer – Jezerin – Lović Prekriški – Dvorište Vivodinsko – Vivodina – Obrež Vivodinski – Gorniki Vivodinski – Hrženik – Krašić
Dugoprugaške rute ozaljsko-žumberačkoga kraja nastavljamo još jednom kružnom rutom zamišljenom tako da povezuje dvije županije. Usporedo s rutom 11, ova staza obilježena je većim visinskim razlikama i fizički napornijim usponima, s obzirom na to da prolazi brdovitijim krajevima. Ova 31 km duga ruta započinje u Krašiću, najvećem naselju i administrativnome središtu istoimene općine, smještene u sjeverozapadnome dijelu Zagrebačke županije. Podno obronaka Žumberačke gore te izvan glavnih prometnih tokova, Krašić se kao mjesto prvi put u povijesti spominje 1249. godine, a u popisu iz 1334. ovdje se navodi i župa Sv. Trojstva -„Sanctae Trinitatis de Kraysichi“. Krajolik Krašića vrlo je raznolik. Jedan dio zauzimaju brežuljkasta područja, dok se najveći nizinski prostor nalazi uz rječicu Kupčinu, bogatu brojnim malim pritocima, od kojih se ponajviše ističe Slapnica, s više lijepih slapova i poznatim kanjonom. Općina obuhvaća i dio doline uz rijeku Kupu na južnome dijelu u blizini mjesta Mirkopolje, gdje se, pak, možete zabaviti uz partiju golfa na poznatome igralištu Dolina kardinala. Za početak rute predviđen je blagi uspon do mjesta Kučer i dalje prema Jezerinu, gdje je smještena kapelica blaženog Alojzija Stepinca, mučenika koji je ovdje pronašao utočište nakon što je pušten iz zatvora 1951. godine. Slijedi najveći uspon u toku rute, prema mjestu Dvorište Vivodinsko, iz kojeg se pruža pogled prema crkvici na vrhu Lović Prekriški koji će vam svatko od lokalnih planinara zasigurno preporučiti da posjetite. Pitate li se što vam ovaj vrh visok svega 475 metara može pružiti s obzirom na to da se u blizini nalazi mnogo viših planina, mogli biste ostati ugodno iznenađeni pogledom na Samoborsko gorje, Žumberak i Klek koji ga okružuju. Preostaje vam samo da se uvjerite u riječi koje je napisao gospodin Trstenjak – „Tko nije bio na Loviću Prekriškom taj se nije nagledao hrvatske domovine“.
Želite li, sa staze je moguće skrenuti i uzdignuti se označenim asfaltiranim putom prema vrhu i uhvatiti predivan panoramskii pogled. Također, ovim označenim putom prolazi se i pored špilje Rogovec, pa do kapelice Sv. Duha, krateći tako ovu stazu upola. Uz još poneki uspon na glavnoj stazi preko naselja Petruš Vrh, slijedi predah od pedaliranja spuštanjem prema Vivodini smještenoj na hrptu brijega. Dolazimo u jedno od mnogobrojnih raštrkanih sela u okolici Ozlja, a ovo je među njima zasigurno i jedno od najstarijih. S lijeve i desne strane otvara se predivan pogled na gustu šumu, duboke dolove, raštrkane zaseoke i vinorodne brežuljke. Krajobraz sela nadvisuje visoki zvonik 270 godina stare župne crkve sv. Lovre, jednoga od najvrednijih spomenika baroknoga graditeljstva ozaljskoga kraja. Duž slovenske granice ruta vodi sve do mjesta Obrež Vivodinski u blizini nabujale rijeke Kupe čiji tok pratimo brdovitim šumskim putom prema Gornikima Vivodinskim i spomenutoj crkvici Sv. Duha smještenoj na brežuljku od 300 m/nv. Veći dio rute je prijeđen, a sada slijedi niz vijugavih putova uza samu granicu dviju županija, koji vode naseljenim područjima prostranoga naselja Hrženik natrag u Krašić i kraj mnogobrojnih povijesnih crkvica.